Czy alergicy mogą przedłużać rzęsy?
Przedłużanie rzęs to zabieg, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Dzięki niemu nie tylko wiele kobiet czuje się atrakcyjniej, ale również zyskuje sporo czasu każdego poranka. Dodatkową korzyścią jest możliwość dokładnej decyzji o efekcie końcowym — klientki mogą zadecydować, czy preferują wyrazistszy, czy naturalniejszy look. Jednak bywają też przypadki, gdy do tematu należy podejść nieco ostrożniej.
Przedłużanie rzęs, a alergia — co należy wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
W przypadku osób zmagających się z alergią z powodu stylizacji rzęs mogą wystąpić niepożądane reakcje skórne na klej, który używa się w celu przyklejenia sztucznych rzęs. Dziej się tak, ponieważ często klej ten zawiera składniki będące przyczyną alergii. Do przykładowych należą:
formaldehyd — jest to organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym CH2O. Często znany również jako metanal lub formalin. Ten bezbarwny gaz o charakterystycznym zapachu w normalnych warunkach występuje jak bezbarwna ciecz, która łatwo ulega parowaniu. Jest on często wykorzystywany w produkcji tworzyw sztucznych, klejów, farb, lakierów, kosmetyków i produktów do konserwacji żywności, ale również w medycynie jako dezynfekcyjny środek do konserwacji tkanek i narządów przed przeszczepem oraz jako składnik niektórych szczepionek.
Kolejnym popularnym składnikiem wykorzystywanym do produkcji kleju jest lateks. Jego zaletą jest wysoka elastyczność, odporność na wodę, trwałość i łatwość stosowania. Dlatego że lateks to naturalny składnik, jest on bezpieczny dla środowiska i zdrowia, gdyż nie zawiera toksyn. jakie są obecne w innych typach klejów, np. klejach opartych na rozpuszczalnikach.
Warto również wspomnieć o cyjanoakrylanie. Charakteryzuje go szczególnie szybki czas utwardzania, dzięki temu szybko łączą ze sobą materiały. Ze względu na jego toksyczność powinien on być stosowany tylko i wyłącznie przez specjalistów. Kluczowe jest zachowanie ostrożności.
W takim razie, czy osoba z alergią musi całkowicie zrezygnować ze stylizacji rzęs?
Nie jest jednak tak, że alergia całkowicie uniemożliwia wykonanie zabiegu. Jednak w takim przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na ostrożność. Dlatego przedłużanie rzęs powinno być wykonywane przez doświadczoną stylistykę z odpowiednią wiedzą. Kluczowym jest również wybranie bezpiecznego kleju. Przed rozpoczęciem zabiegu stylistka rzęs powinna wykonać test uczuleniowy. Takie rozwiązanie pozwoli upewnić się, że u klientki nie występuje alergia na klej lub inne składniki używane podczas przedłużania rzęs.
Jak zareagować w sytuacji, gdy po zabiegu pojawiły się objawy alergii?
Jeśli po przedłużeniu rzęs zauważasz u siebie niepożądane objawy alergii, takie jak np. zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie, należy jak najszybciej zdjąć sztuczne rzęsy. Następnym ważnym krokiem będzie skontaktowanie się z lekarzem lub dermatologiem. Bowiem występują przypadki, w których alergia może być na tyle poważna, że konieczne będzie leczenie medyczne.
Reasumując, niezależnie od tego, czy wiesz o swojej alergii, czy może po prostu po raz pierwszy udajesz się na zabieg przedłużania rzęs, pamiętaj, aby dopilnować, czy Twoja stylistka wykonuje test uczuleniowy.