OFERTA
Drenaż limfatyczny to zabieg mający na celu usprawnienie przepływu limfy oraz krwi. Jeśli układ limfatyczny nie funkcjonuje prawidłowo, to różnego rodzaju toksyny, które powinny zostać usunięte z organizmu, wnikają w tkanki. Obecność toksyn w komórkach tłuszczowych prowadzi do zmian cellulitowych, a zastój limfy skutkuje obrzękami nóg. Drenaż limfatyczny, poprzez pobudzenie krążenia limfy oraz krwi, oczyszcza organizm z toksyn, likwiduje obrzęki i może być traktowany jako element profilaktyki przeciwżylakowej.
Drenaż limfatyczny posiada bardzo szerokie zastosowanie medyczne. Polecić go warto osobom, które:
zamierzają przeprowadzić terapię redukującą cellulit, są w jej trakcie lub tuż po zabiegach antycellulitowych,
zmagają się z obrzękami nóg,
odczuwają ciężkość lub bolesność nóg pod koniec dnia,
chcą zapobiec pojawieniu się żylaków i usprawnić krążenie,
szukają sposobu na detoksykację organizmu i odżywienie skóry.
Profilaktycznie drenaż limfatyczny warto polecić również paniom często chodzącym w butach na wysokim obcasie oraz osobom wykonującym pracę stojącą.
Elektroniczny drenaż limfatyczny to zabieg nie tylko bezbolesny, ale wręcz relaksujący. Jest całkowicie nieinwazyjny i w pełni bezpieczny. Przed zabiegiem na ciele Klientki umieszczane są specjalne pasy zawierające elektrody. Pasy te zakładane są w pobliżu węzłów chłonnych znajdujących się na nogach, czyli w okolicy kostki, pod kolanem oraz w pachwinach.
Po włączeniu urządzenia, emitowane przez nie fale elektryczne, powodują „wypychanie” krwi i limfy od dolnych części nóg do górnych. Dzięki temu zastoje limfy są likwidowane, co skutkuje zmniejszeniem się lub całkowitym zanikiem obrzęków, a limfa „przepchnięta” do węzłów chłonnych ulega oczyszczeniu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Układ limfatyczny, w odróżnieniu od krwionośnego, jest układem otwartym i limfa zalega w przestrzeniach międzykomórkowych, a jej uwolnienie stamtąd jest jednym z pierwszych zadań w walce z cellulitem.
Zabieg elektrycznego drenażu limfatycznego trwa ok. 30-60 minut. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności. Prawdopodobne jest, że po zabiegu wystąpi u nas wzmożona moczopędność, ponieważ uwolnione toksyny, produkty przemiany materii i płyny tworzące zastoje, są wydalane właśnie z moczem.
By zlikwidować obrzęki, oczyścić ciało z toksyn, usunąć limfę zalegającą w przestrzeniach międzykomórkowych i tym samym przygotować ciało do zabiegów antycellulitowych koniecznych będzie kilka-kilkanaście zabiegów drenażu limfatycznego. Zaleca się, by w pierwszym tygodniu drenaż limfatyczny wykonywać nawet codziennie, a następnie co drugi dzień aż do momentu, gdy osiągniemy zadowalający efekt. Zazwyczaj wymaganych jest ok.10-12 zabiegów.
Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do wykonywania drenażu limfatycznego. Zabiegu nie wykonuje się u osób, które niedawno przebyły chorobę nowotworową. Natomiast w przypadku osób posiadających nadciśnienie należy zachować dużą ostrożność, gdyż zabieg ten może chwilowo i minimalnie podnosić ciśnienie krwi.
Jest to szczególna technika masażu, wykonywana w obszarach ciała charakteryzujących się nadmiernym ograniczeniem krążenia chłonki. Drenaż limfatyczny Kraków, jak sama nazwa wskazuje, sprzyja sączkowaniu płynów limfatycznych z tkanek. Ręczne działanie mechaniczne wykonywane jest na poziomie obszarów oddziałujących na układ chłonny (składający się ze śledziony, grasicy i węzłów chłonnych), w celu ułatwienia odpływu zatrzymanych w nich płynów organicznych.
Wskazania do zabiegu drenaż limfatyczny Kraków
Jak wspomniano wcześniej, celem metody jest sączkowanie (a tym samym usuwanie) nagromadzonych płynów limfatycznych. Z tego powodu ta konkretna technika masażu jest wskazana i z powodzeniem stosowana do:
Drenaż limfatyczny Kraków jest również szeroko stosowany w dziedzinie medycyny estetycznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest wiele kobiet, które sięgają po ten rodzaj masażu, aby zwalczyć niedoskonałości wywołane cellulitem. Ponadto zabieg drenaż limfatyczny Kraków jest często polecany pacjentom, którzy przeszli operacje plastyczne, takie jak lipoliza i liposukcja. Wreszcie – ze względu na zdolność do eliminacji zastoju płynów sprzyjających reabsorpcji obrzęku – drenaż limfatyczny Kraków jest techniką szczególnie przydatną i wskazaną również u kobiet w ciąży.
Mało znany, ale bardzo ważny, układ chłonny umożliwia przepływ limfy i do tkanek ciała, odprowadzając je z każdego zakamarku organizmu. Równolegle z układem sercowo-naczyniowym układ limfatyczny przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w tkankach i uważany jest za bastion obronny naszego organizmu. Wzdłuż szlaków limfatycznych znajdują się narządy, zwane węzłami chłonnymi, zdolne do wytwarzania tak zwanych limfocytów, specjalnej serii białych krwinek odpowiedzialnych za eliminację wrogich mikroorganizmów. Kiedy organizm walczy z infekcją, węzły chłonne przyspieszają syntezę i transformację tych limfocytów, zwiększając w ten sposób swoją objętość i stają się odczuwalne i bolesne w dotyku (stąd wyrażenie powiększenia węzłów chłonnych). W tym przypadku sprawdzi się drenaż limfatyczny Kraków
Układ limfatyczny składa się z przegubowego układu naczyń, bardzo podobnego do układu krążenia żylnego i tętniczego. W przeciwieństwie do krwi, limfa nie jest wypychana przez serce, ale przepływa w naczyniach poruszanych przez mięśnie . Kurcząc się i rozluźniając, tkanki te działają jak prawdziwa pompa. Kiedy to działanie nie powiedzie się, na przykład z powodu nadmiernego unieruchomienia, limfa ma tendencję do stagnacji, gromadząc się w tkankach. Wtedy warto udać się na drenaż limfatyczny Kraków.To wyjaśnia, dlaczego stopy i kostki puchną, gdy stoisz przez długi okres czasu. Z tego samego powodu, gdy noga jest unieruchomiona gipsem, konieczne jest utrzymywanie jej uniesionej powyżej poziomu serca (żeby upewnić się, że siła grawitacji ułatwia drenaż limfatyczny Kraków).
Podobnie jak w układzie sercowo-naczyniowym najmniejsze naczynia limfatyczne, zwane naczyniami włosowatymi, znajdują się w obwodach ciała i łącząc się ze sobą, tworzą coraz to większe naczynia, aż do momentu, gdy zaczną wchodzić do przewodu piersiowego. W przeciwieństwie do naczyń krwionośnych, naczynia włosowate limfatyczne mają ślepe dno i jeszcze cieńszą ścianę, utworzoną przez komórki oddzielone dużymi otworami. Naczynia chłonne prowadzone przez kanał piersiowy, łączą się z naczyniami pochodzącymi od górnej części korpusu aż do głównej tętnicy szyjnej. W nawiązaniu do niektórych połączeń między różnymi przewodami limfatycznymi, zlokalizowanymi w strategicznych punktach organizmu, znajdujemy prawdziwe stacje filtrujące zwane węzłami chłonnymi. Wzdłuż układu limfatycznego, który wspomagamy stosując drenaż limfatyczny Kraków spotykamy również tzw. narządy limfatyczne odpowiedzialne za produkcję i oczyszczanie chłonki: grasicę, śledzionę i szpik kostny.
Przezroczysta, słomkowożółta lub mleczna w zależności od danego przypadku, limfa zawiera cukry, białka, sole, lipidy, aminokwasy, hormony, witaminy, białe krwinki, itp. W porównaniu z krwią limfa jest szczególnie bogata w lipidy. Większe naczynia chłonne charakteryzują się przewężeniami i dylatacjami związanymi z obecnością “zaworów”, które podobnie do tych z układu żylnego uniemożliwiają refluks limfy. Zmuszając ją do przepływu tylko w jednym kierunku. Ściany niektórych z nich mają również zdolność kurczenia się. Wszystkie te cechy anatomiczne posiadają fundamentalne znaczenie dla umożliwienia jednokierunkowego przejścia chłonki ręcznie przepychanej podczas zabiegu drenaż limfatyczny Kraków: od płynu śródmiąższowego tkanek do krążenia ogólnoustrojowego, nawet wbrew grawitacji.
Limfa pochodzi bezpośrednio z krwi i ma bardzo podobny skład, chociaż jest bogatsza w białe krwinki i bardzo uboga w czerwone. Krążąc w przestrzeniach śródmiąższowych (w tym między innymi między komórkami), ma na celu ponowne wchłonięcie osocza (płynnej części krwi) występującego w tych obszarach. Bardzo cienkie ściany naczyń włosowatych są przepuszczalne dla wody i różnych substancji. Dzięki temu następuje transport tlenu i składników odżywczych z krwi do tkanek, które z kolei wlewają do krwiobiegu dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Funkcje te są wspierane przez drenaż limfatyczny Kraków. Limfa stanowi skuteczny system, przez który organizm zbiera płyny i odpady z peryferii, a następnie przekazuje je do narządów oczyszczających (wątroba, nerki, płuca, węzły chłonne). Z tego punktu widzenia rola układu limfatycznego jest zatem bardzo podobna do funkcji krążenia żylnego. Gdy cenny system zawodzi, w przestrzeniach śródmiąższowych mogą gromadzić się znaczne ilości płynów ze względu na niekorzystny gradient osmotyczny (przepływ wody z roztworu o niższym stężeniu do stężenia o wyższym). Stan ten nazywany jest obrzękiem i, jak wspomniano, jest typową konsekwencją długotrwałego unieruchomienia. Oprócz niewystarczającego drenowania tkanek organizmu, obrzęk może być spowodowany także zwiększeniem filtracji kapilarnej w porównaniu z reabsorpcją. Ten stan jest typowy dla niektórych chorób, takich jak niewydolność serca i niedożywienie białkowe (kwashiorkor).
Aby wspomóc rekonwalescencję warto spróbować zabiegu drenaż limfatyczny Kraków
FUNKCJE UKŁADU LIMFATYCZNEGO |
– przywrócenie do układu krążenia płynu i protein przefiltrowanych przez naczynia włosowate |
– przeniesienie tłuszczy wchłoniętych w jelicie cienkim do krążenia ogólnoustrojowego |
– wychwytywanie i niszczenie obcych dla organizmu patogenów, wytwarzając i przekształcając komórki odpowiedzialne za ich neutralizację |
Dla utrzymania zdrowego układu limfatycznego bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna sprzyjająca działaniu „pompy mięśniowej”. Kiedy ten zdrowy nawyk jest powiązany ze zbilansowaną dietą, układ odpornościowy maksymalizuje swoją skuteczność, zapobiegając w ten sposób zaburzeniom układu limfatycznego z powodu zbyt dużej pracy. Istnieją również specjalne techniki masażu, które pomagają układowi limfatycznemu skuteczniej odprowadzać płyn zatrzymujący się w obszarach peryferyjnych (ręczny drenaż limfatyczny Kraków).
50% kobiet cierpi na cellulit, który objawia się poduszeczkami i rozstępami na powierzchni skóry. Te zmiany są konsekwencją nieprawidłowego funkcjonowania metabolizmu, który powoduje obrzęk. W praktyce cellulit jest rodzajem fizycznej dysfunkcji, która rozwija się przez lata. Przez lekarzy określany jest jako obrzęk lipidowy zwykle zlokalizowany na nogach i pośladkach u kobiet. To nagromadzenie tłuszczu uciska naczynia limfatyczne, które w związku z tym nie są już w stanie transportować limfy, a naczynia włosowate stają się bardziej kruche.Ponieważ zaburzenia metaboliczne są również spowodowane siedzącym trybem życia i złymi nawykami żywieniowymi, zaleca się interwencję na kilku frontach, między innymi drenaż limfatyczny Kraków, w celu wyeliminowania cellulitu. Ten ostatni nie jest jednak uważany za zjawisko patologiczne, zwykle ogranicza się do problemu harmonii estetycznej, któremu można łatwo przeciwdziałać stosując drenaż limfatyczny Kraków, chyba że jest ignorowany i nieodpowiednio leczony. W przypadku cellulitu w zaawansowanym stadium istnieje ryzyko zaburzeń układu krążenia, dlatego aby temu zapobiec konieczne jest regularne uprawianie sportu oraz prosta i zbilansowana dieta. Sport reaktywuje krążenie i pobudza przemianę materii, zdrowa dieta redukuje złogi tłuszczu i usprawnia wymianę wody. Oprócz tych dwóch aspektów wskazane jest stosowanie technik manualnych takich jak drenaż limfatyczny Kraków
W praktyce przenosi płyn – zwykle znajdujący się w skórze lub między nią a mięśniami – z miejsca nagromadzenia się w kierunku „wyjścia” przez naczynia limfatyczne. Celem jest pomoc w eliminacji płynu śródmiąższowego i limfy, ale także rozluźnienie włókien mięśniowych. Ruchy podczas zabiegu muszą być delikatne, powolne i powtarzane kilka razy. Nie wolno używać olejków, kremów ani kosmetyków: dobre przyleganie dłoni masażysty do miejsca, które ma być poddane zabiegowi, jest niezbędne, aby jak najlepiej wypchnąć skórę i nagromadzony pod nią płyn. Wywierany ucisk jest mniejszy niż podczas masażu, co pozwala na ułatwienie przepływu chłonki, bez zwiększania filtracji płynu do tkanek naczyń włosowatych. Uciski w metodzie są długie i powolne oraz naprzemienne z fazami relaksacji. Jednak drenaż limfatyczny Kraków należy traktować jako technikę uzupełniającą i stosować go na przykład po masażu ciała lub aktywności fizycznej.
Zalecana pozycja podczas zabiegu jakim jest drenaż limfatyczny Kraków to siedząca, dobrze oparta na plecach. Po objęciu rękoma części uda, wykonuje się wielokrotnie powtarzane lekkie pchnięcia skóry w górę, zawsze na przemian z fazami relaksacji. Aby uniknąć zaczerwienienia skóry, nie zaleca się stosowania techniki tarcia. Ręczny drenaż limfatyczny Kraków to także walka z cellulitem. Pomaga złagodzić ból leczonej okolicy i rozluźnić napięte mięśnie.
Drenaż limfatyczny Kraków realizuje swoje funkcje trzema metodami poprzez:
Wszystko to przekłada się na poprawę krążenia limfatycznego, a co za tym idzie samopoczucia klienta po masażu drenaż limfatyczny Kraków.
Odkrycie drenażu limfatycznego, a także nazwy „Ręczny drenaż limfatyczny” przypisuje się duńskiemu fizjoterapeucie Emilowi Vodderowi i jego żonie Estrid Vodder. Jednak podstawy tej techniki masażu sięgają czasów wcześniejszych.
Tak naprawdę to dr Alexander Von Winiwarter – pod koniec XIX wieku – jako pierwszy wprowadził szczególną i nową metodę masażu w celu przeciwdziałania obrzękowi limfatycznemu. Metoda ta polegała na wykonaniu lekkiego masażu, następnie ucisku, a na końcu uniesienia kończyn pacjenta w celu ułatwienia odpływu płynów limfatycznych.
Jednak ten rodzaj terapii nie był zbyt popularny, dopóki nie został udoskonalony przez dr Voddera, który upublicznił go w 1936 roku.
Od tego czasu i przez następne 40 lat Voddersi kontynuowali swoją działalność jako fizjoterapeuci, demonstrując i ucząc tej metody. Z biegiem lat liczba lekarzy, masażystów i fizjoterapeutów zainteresowanych tą nowatorską techniką masażu wzrastała, aż w 1967 roku powstało „Towarzystwo Manualnego Drenażu Limfatycznego im. Dr. Voddera”.
Techniki zabiegu drenaż limfatyczny Kraków
Wbrew pozorom drenaż limfatyczny to zabieg trudny do wykonania. Operator musi doskonale znać krążenie limfatyczne i obszary, które mają być leczone: tylko w ten sposób odpowiednie manipulacje mogą sprzyjać drenażowi płynów śródmiąższowych i limfy. Celem jest skierowanie chłonki w kierunku obszarów limfatycznych najbliższych masowanej okolicy: w ten sposób ułatwione jest powierzchowne krążenie chłonki i jej przepływ.
Z biegiem czasu rozwinęły się różne techniki umożliwiające skuteczną terapię. W każdym razie możemy powiedzieć, że głównie stosowane podczas drenażu limfatycznego metody są zasadniczo dwie: metoda Voddera i metoda Leduca..
Style te różnią się między sobą głównie rodzajem wykonywanych ruchów, jednak opierają się na tych samych fundamentalnych zasadach.
Powyższą technikę wykonuje się poprzez wywieranie na skórę lekkiego nacisku, który musi być powolny i delikatny, z uwzględnieniem uciśnięć stycznych.
Drenaż limfatyczny Kraków podąża ścieżką limfy: w tym przypadku masaż wymaga rozpoczęcia od poziomu szyi, czyli obszaru w którym znajdują się węzły chłonne, gdzie limfa miesza się z krwiobiegiem. Dopiero później technika przechodzi do innych obszarów ciała.
W szkole Voddera wykonywane są cztery typowe ruchy: pchnięcia okrężne, obroty, ruchy pompujące i dozujące.
Te koliste ruchy , które zawsze muszą być stosowane w sposób lekki, ale jednocześnie znaczny, zazwyczaj wykonane są na szyi i twarzy. Na tym poziomie krew i limfa mieszają się za pomocą węzłów chłonnych obecnych w wyżej wymienionym obszarze.
Masaż kontynuowany jest ruchami obrotowymi , w których fachowy terapeuta wykonuje ruchy nadgarstkiem, unosząc go i opuszczając, okrężnie pocierając dłonią skórę.
Następnie drenaż limfatyczny Kraków polega na wykonywaniu ruchów pompujących: ciśnienie tkanek jest zmieniane, aby umożliwić lepsze krążenie limfy (terapeuta porusza skórą pacjenta próbując „narysować” coś w rodzaju owalnych kółek, przesuwając palce w tym samym kierunku).
Wszystkie te ruchy przeplatają się ze sprzęgłem dozującym, które polega na obrotowym ruchu nadgarstka po skórze klienta.
W przeciwieństwie do metody Voddera, metoda Leduca zapewnia wykonanie mniejszej liczby ruchów objętych protokołami terapeutycznymi, które różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia, które należy leczyć.
Ruchy, jakie przewiduje metoda Leduca przy wykonywaniu manualnego drenażu limfatycznego są dwa:
Manewr wycofania należy wykonać za obszarem dotkniętym zakłóceniem i ma na celu opróżnienie kolektorów limfatycznych.
Manewr resorpcji jest wykonywany wzdłuż obszarów dotkniętych retencją i ma na celu sprzyjanie reabsorpcji płynów w powierzchownych naczyniach limfatycznych.
Na koniec należy pamiętać, że w metodzie Leduca obszar dotknięty zastojem płynów należy zabandażować. Jednak bandaż nie może być uciskowy i należy go nakładać zaczynając od obrzeża ciała w kierunku środka.
Zdolności manualne terapeuty są z pewnością bardzo ważnym czynnikiem. Wraz z rosnącym doświadczeniem specjalista doskonali bowiem umiejętność stosowania drenażu limfatycznego. Masaż musi przebiegać zgodnie z przepływem limfy, a tarcie na skórze nie może być zbyt duże, aby pacjent nie odczuwał bólu. Ponadto skóra nie może zaczerwienić się po zabiegu (nie bez powodu drenaż limfatyczny Kraków często nazywany jest też „delikatnym masażem”).
Tylko wtedy, gdy fizjoterapeuta zastosuje się do tych podstawowych zasad, drenaż limfatyczny Kraków będzie mógł przynieść pożądane efekty terapeutyczne.
Masażysta, oprócz wyżej wymienionych podstawowych zasad, musi zastosować w praktyce kilka drobnych – ale skutecznych – sztuczek, aby pacjent mógł jeszcze bardziej skorzystać z zastosowanej terapii:
Ponadto istotne jest, aby drenaż limfatyczny Kraków był wykonywany bezpośrednio dłońmi, bez pomocy olejków lub kremów, ponieważ kontakt ze skórą pacjenta musi być bezpośredni. Z drugiej strony kremy sprzyjałyby przesuwaniu się rąk po ciele, podczas gdy tarcie jest niezbędne do odpowiedniego odpychania skóry i zastojów płynów.
Rzadko się zdarza, aby podczas jednej sesji całkowicie ustąpił obrzęk, a także zastój płynów. Ogólnie rzecz biorąc, pacjent musi przejść wiele zabiegów, aby osiągnąć długotrwałe, widoczne rezultaty. Oczywiście częstotliwość i czas trwania sesji zostaną ustalone zgodnie z problemem występującym u klienta.
Jak wszystkie terapie (ponieważ drenaż limfatyczny Kraków jest metodą terapeutyczną), istnieją przeciwwskazania:
Drenaż limfatyczny Kraków spełnia różne korzystne funkcje: przede wszystkim pomaga przeciwdziałać tworzeniu się obrzęków w dowolnej części ciała.
To sam Vodder klasyfikuje obrzęki w trzech różnych kategoriach; wszystkie można leczyć, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Na przykład obrzęki patologiczne – czyli te wynikające z jakiejś choroby, takiej jak przewlekła niewydolność serca czy nerek – nigdy nie powinny być leczone w fazie ostrej i zawsze, w każdym przypadku wymagają zaświadczenia lekarskiego.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku obrzęków idiopatycznych i niepatologicznych. Pierwsze to te, których przyczyna nie jest znana. Czasami spowodowana stresem, zmęczeniem. Te ostatnie są typowe na przykład dla cyklu miesiączkowego, cellulitu , pigułki hormonalnej (estrogenu) lub ciąży. W tym drugim przypadku należy unikać masaży w pierwszym i trzecim miesiącu ciąży. Jednak po trzecim miesiącu najbardziej odpowiednim masażem staje się drenaż limfatyczny Kraków. W rzeczywistości, skuteczna w stymulowaniu krążenia limfatycznego, a tym samym przeciwdziałająca gromadzeniu się płynów, technika ta jest z natury powolna, delikatna i powierzchowna. W przeciwieństwie do innych głębszych masaży, które mogłyby np. spowodować nadmierne rozszerzenie naczynek. Należy zauważyć, że nierzadko kobieta w ciąży ma obrzęk rozprzestrzeniający się po całym ciele, a właściwe leczenie ich wszystkich razem zajęłoby około 5 godzin. To za długo zarówno dla kobiety, jak i dla operatora. Dlatego na ogół proponuje się podczas zabiegu drenaż limfatyczny Kraków pracę na jednym obszarze na raz, przez około godzinę. To nie przypadek, że ten zabieg jest potocznie określany jako „masaż sektorowy”. Po miesiącu sesji (kilka tygodniowo) będziemy efektywnie pracować nad całym ciałem.
Przed każdym zabiegiem konieczne jest wykonanie tzw. „manewrów odciążenia szyi”. Jest to seria pompowań (tak definiuje się typowe manewry “przepychania” chłonki) niezbędnych do uwolnienia tzw. terminusa: punktu o fundamentalnym znaczeniu, znajdującego się na poziomie zagłębienia nadobojczykowego. Znajduje się tutaj ważna stacja węzłów chłonnych, punkt dotarcia całego krążenia limfatycznego. Rozładowanie, odblokowanie terminusa oznacza zapobieganie jakimkolwiek przeciążeniom na tym poziomie i wynikającemu z nich ryzyku obrzęku po bokach szyi, trudnościom w połykaniu i uczuciu duszenia się. Manewry odciążenia trwają około 20 minut. Należy również pamiętać, że w przypadku leczenia brzucha kobiety ciężarnej unika się głębszych ruchów. Taki sam środek ostrożności należy zachować w przypadku miesiączki (szczególnie obfitej i bolesnej), torbieli jajnika oraz przez co najmniej 6 miesięcy po cesarskim cięciu . Możliwa obecność gruźlicy,ostrych infekcji (z obrzękiem i bólem węzłów chłonnych) oraz guzów złośliwych stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu drenaż limfatyczny Kraków u każdego pacjenta.
W samym sercu Krakowa:
Plac Wolnica 13/11, p I, 31-060 Kraków
Zadzwoń: +48 603 990 604
Napisz: magda.pb@wp.pl