Zabiegi przeciwbólowe i rehabilitacyjne
Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation (T.E.N.S)
Jest to zabieg przeciwbólowy, odprężający i relaksujący. Działa przeciwbólowo i odstresowująco. Daje ulgę przemęczonym i obolałym mięśniom i stawom. Działanie odpowiedniej sekwencji prądów i aplikacja elektrod w miejscach lokalizacji bólu pozwala na jego skuteczną i długotrwałą likwidację.
Fizykoterapia, jest metodą wspomagania naturalnych własności regeneracyjnych organizmu. Wszystkie, poprawnie stosowane zabiegi elektrostymulacji dają pozytywne efekty. Spośród urządzeń przeznaczonych do skutecznej, indywidualnej fizykoterapii, jedynie TENS łączy w sobie poniższe zalety:
- Jest najbardziej uniwersalny i może być samodzielnie, bezpiecznie stosowany,
- Jest w stanie pobudzić mięśnie do skurczu, regenerować je,
- Pozwala na działanie przyczynowe – na wybrane mięśnie lub nerwy,
- Legitymuje się najlepszym stosunkiem CENA – EFEKTYWNOŚĆ
TENS nie ma działań ubocznych oraz nie wchodzi w interakcje z zażywanymi lekami. Można go stosować bez względu na wiek. Stymulacje stosują bez problemu (pod nadzorem rodziców) kilkuletnie dzieci np. z przepukliną oponowo-rdzeniową. Nasza najstarsza klientka, zadowolona z leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu rozpoczęła leczenie w wieku 95 lat!
Efektem takich zabiegów jest:
poprawa ukrwienia i unaczynienia skóry, zmniejszenie objawów cellulitis, kształtowanie sylwetki, czyli wzmacnianie tych partii mięśni, które nas interesują (tzw. strukturalizacja). Ze względu na to, że wzmacnianie mięśni jest procesem fizjologicznym, osiągnięcie pożądanego efektu wymaga odpowiedniej ilości zabiegów rozłożonych w czasie. Seria 10 czy nawet 20 zabiegów niewątpliwie poprawi ukrwienie mięśni i podniesie ich tonus.
Stwierdzono w wielu badaniach klinicznych, że TENS pomaga w 85% przypadków omówionych niżej wskazań. Jest więc znacznie bardziej efektywny niż większość leków, które uznaje się za skuteczne wtedy, kiedy pomagają 35% chorych.
Dla osób czynnie uprawiających sport, ważna jest możliwość kształtowania pożądanych własności motorycznych mięśni, zależnie od typu uprawianej dyscypliny sportowej oraz szybka regeneracja i odzyskanie sprawności po tak częstych w sporcie wyczynowym urazach, naderwaniach mięśni i ścięgien, okresowym unieruchomieniu lub długotrwałej przerwie w treningach.
Równie ważne jest bardzo pozytywne działanie stymulacji niską częstotliwością na proces przyspieszonej regeneracji powysiłkowej, przygotowanie mięśni do wysiłku, bez obciążania układu oddechowego.